Ekonomi Gündem

Borsa ‘da 100 Endeksi ve Bist100 Nedir?

borsa istanbul bist100 endeks

Arada sırada bile olsa haberlere şöyle bir göz gezdiren   biriyseniz ekonomi köşelerinde ‘’Bist100 bu hafta %2 değer kazandı…Endeks yükselişte… veya borsa ‘x’ barajının altında kaldı.’’ şeklinde söylemlerle karşılaşmışsınızdır, peki nedir bu Bist100 endeksi? Dilerseniz hep beraber inceleyelim.

Endeks Nedir?

Endeks, bir ürünün belirli bir periyot içerisinde yer alan fiyat, maliyet, satış ve üretim verilerini kullanarak, ürünün genel performansı hakkında bilgi edinebileceğiniz bir performans göstergesidir.Borsada ise endeks, yatırım araçlarının belirlenen periyotlarda maliyetleri, fiyatları ve satış performansları göz önünde bulundurularak genel performansında ki gelişmeleri gösteren göstergelere denir. Endeksler borsa içerisinde bütünsel olarak hisse barındırabileceği gibi sadece belirli bir sektöre ait hisselerin yer aldığı endeksler de olabilir.

Endeksler, barındırdıkları içeriklere göre bir sektörün veya ülkenin ekonomik durumu hakkında oldukça açıklayıcı bilgiler verebilir.

BIST100 Endeksi

Bist100, Borsa İstanbul hisse senedi pazarının temel göstergesi olup, kodu: XU0100’dür.

Borsa İstanbul, bünyesinde bulunan piyasa değeri ve işlem hacmi olarak en güçlü 100 şirketin içinde bulunduğu endekstir.

Özellikle Türk ekonomisi hakkında en kullanışlı ve objektif verileri sunması onun, Bist yatırımcıları tarafından sürekli takipte tutulmasını sağlar.

Bist100 Nedir? Borsa İstanbul
BIST 100 Endeksi seans süresince her 1 saniyede bir hesaplanır.

BIST100 Endeksine Dahil Olacak Şirketler Nasıl Seçilir?

Bist100 hisseleri, pay değeri 30 milyon tl ve üzeri şirketleri kapsayan ‘’A grubu’’ ve pay değeri 10 ila 30 milyon tl arasında bulunan şirket hisselerini kapsayan ‘’B grubu’’ hisselerinden seçilir ayrıca;

Hisseleri uluslar pazarda işlem gören şirketler (örneğin: Türk Hava Yolları), gayrimenkul yatırım ortaklıkları (örneğin: Emlak Konut G.Y.O), girişim sermayesi yatırım ortaklıkları (örneğin: Gözde Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı) ve kolektif yatırım ürünleri ve yapılandırılmış ürünler pazarı bünyesinde bulunan şirketler (örneğin: Alarko G.Y.O) dahil edilebilir.

Söz konusu kriterleri karşılayan hisseler, fiili dolaşımda bulunan kısımlarının pazar değerine ve ortalama işlem hacimlerine göre iki farklı sıralamaya tabi tutulur, her iki sıralamada da üst sıralarda yer alan hisseler endekse dahil edilir.

Bist100 endeksi, Ocak-Mart, Nisan-Haziran, Temmuz-Eylül, Ekim-Aralık olmak üzere 4 döneme sahiptir. Dönemsel değişiklikler yeni endeks döneminin başlangıcından en az 10 gün öncesinde basına ilan edilir.

Endeks Fiyatı Nasıl Hesaplanır?

Bist100 endeksi hesaplanırken bünyesindeki hisselerin piyasa içerisindeki ağırlıklandırılmış pay değerleri göz önünde bulundurularak kayda alınan son fiyatları kullanılır.

Seans süresince her saniye yeniden hesaplanan fiyatı ise belli bir matematiksel formülle hesaplanıyor.