Ekonomi

Slumpflasyon Ne Demektir? [ Ekonomide Slumpflasyon ]

Slumpflasyon ne demektir,ekonomi

Ekonomide çok fazla teknik terim vardır, yine de bazıları ülkelerin sıkça karşılaşması üzerine popülerleşir ve hakkında bahsedilir. Türkiye’nin 2019 yılında karşı karşıya kalabileceği resesyon ve stagflasyon terimleri bu popüler terimlere örnektir. Slumpflasyon ise onlardan hem daha yeni bir kavramdır hem de daha az popülerdir. Fakat Türkiye ekonomisinin karşılaşabileceği bir durum olduğu için ekonomiyle ilgilenenlerin bilmesinde fayda vardır.

Slumpflasyonun Nedir?

Slumpflasyon, enflasyonu yüksek olduğu için enflasyonla mücadele eden bir ülkenin aynı zamanda ekonomik olarak küçülmesine denir. Yani, bir ülke hem yüksek enflasyondan hem de ekonomik küçülmeden kurtulamıyorsa ülkenin slumpflasyona girdiği söylenir. Bu durum, ülkenin ekonomisi için resesyondan veya stagflasyondan daha kötüdür. Fakat bu ikisinde olduğu gibi slumpflasyonda kesin zaman sınırları yoktur. Örneğin, resesyona girmek için 2 çeyrek geçmelidir. Fakat slumpflasyonda böyle bir durum yoktur, çeyrek ya da dönem sayısına göre belirlenmez.

Slumpflasyonun İçinden Çıkmak Neden Çok Zordur?

Temel ekonominin söylediği en önemli şeylerden biri enflasyonun bir ülkenin milli gelirini arttıracağıdır. Yani, diğer her şey sabit kaldığında enflasyonun varlığı ülkenin büyümesine yetecektir. Basit düzeyde örnek vermek gerekirse, 10%’luk bir enflasyon 100 TL’lik bir ürünün fiyatını 110 TL’ye çıkarır ve milli gelire 110 TL olarak geçer. Böylelikle bir önceki yıla oranla milli gelire yalnızca enflasyondan ötürü +10 TL eklenmiş olur.Yani, enflasyonu olan bir ülkenin ekonomik olarak büyümesi beklenir. Fakat yüksek enflasyon, büyüme dışında çok fazla eksisi olduğu için asla istenilmez.

Slumpflasyondaki bir ülkenin yüksek enflasyonu vardır, buna rağmen ekonomik olarak küçülüyordur. Bu durum, enflasyon çıkarılınca çok yüksek oranda küçülmeye işaret eder ve ekonomik krize yol açabilir. Ayrıca küçülmeyle mi yoksa enflasyonla mı baş edeceğine ekonomistler karar vermekte zorluk çeker. Bunun nedeni iki durumun da birbirini tetiklemesidir.

Enflasyonu azaltmaya çalışmak ülkenin ekonomisinin küçülmesini daha da kötü hale getirir, ekonomik küçülmeyi engellemek ve büyümeye çalışmak ise enflasyonu daha kötü hale getirir. Bu yüzden hem enflasyonu düşürmek hem de küçülmeden kurtulabilmek çok zordur ve ekonomi tarihinde bu durumdan kolaylıkla çıkan bir ülke bulunmamaktadır.

Türkiye Slumpflasyon’a Girebilir mi?

2018 yılının üçüncü çeyreğinde Türkiye eğer ekonomik olarak bir küçülme yaşarsa, yüksek enflasyona sahip olması nedeniyle slumpflasyona girmiş olacaktır. Fakat bu durumun çeyreklere göre kesin bir tanımı olmadığı için durum hakkında yorum yapmak kolay olmaz. Bir dönemlik küçülmenin ardından yeniden büyümeyle slumpflasyondan hemen çıkış yapılırsa çok zarar görülmez. Ama üst üste birkaç dönem slumpflasyondan çıkılamazsa tablo kötüye gidiyor demektir.

Türkiye’nin üst üste birkaç çeyrek ekonomik küçülme yaşaması ekonomistler tarafından pek mümkün görünmediğinden, Türkiye’nin slumpflasyonun içine girmesi düşük bir ihtimaldir.

Peki Resesyon ne demektir? Türkiye resesyona girebilir mi? İşte bu konuda yazmış olduğumuz yazımıza göz atabilirsiniz  Resesyon Nedir? Türkiye Resesyon ile karşı karşıya mı?