Ekonomi Gündem

Bitcoin ve Diğer Kripto Paraların Gelecekteki Durumu

Bitcoin-gelecekteki-yeri

Kripto Para piyasası uzun bir süre yatırımcıların dikkatini çekmesiyle haberlere de konu olmuştu. Şu an ise yavaş yavaş toparlanmaya devam ediyor.

ABD hükümeti başta olmak üzere dünyadaki devletler, kripto paraları anlamakta güçlük çekiyor fakat kapalı olan baraj kapakları açıldığında olacaklar birçok kişiyi çok şaşırtıyor.

Çoğu Kişi Bitcoin Nedir Bilmiyor

Bitcoin ve diğer kripto paraların genel olarak kabul gördüğü günlerden birkaç nedenden dolayı epey uzağız ve hala kripto paraların erken dönemindeyiz. Tüm dünyadaki yetişkin nüfusunun %15 ’i Bitcoin’in ismini bile duymadı henüz.

 Yakın zamanda Bitcoin ile ilgili ilginç bir olay da yaşadım. Coinbase (Kripto Para satın alınan borsalardan biri) ’de kripto para alımı gerçekleştirmek isterken kartım kredi kartı dolandırıcılığı nedeniyle bloke edildi. Kredi kartımı açtırmak için hemen bankama müracaat ettim. Müracaat ettiğim yerde bloke işlemini gerçekleştiren kişi, Coinbase’in ne olduğunu bile bilmiyordu. Blok zincirini ve Bitcoin’i bile hiç duymamıştı. Bu anlattığımla konunun dışına çıktığımın farkındayım fakat bu olay kripto paraların hala erken dönemlerinde olduğumuzu gösteriyor.

Bitcoin-kripto-paralar-gelecek
Kripto paralarda lider Bitcoin

Bitcoin – Kısa Vade

Fundstrat Global’ın raporuna göre Bitcoin’de çok ciddi bir toparlanma görülecek. Geçtiğimiz aylardaki performansından dolayı birçok kişi, Bitcoin’in yılın son dönemlerinde atağa geçeceğini ön görüyor. Uzmanlara göre Bitcoin’in değeri 2018 yılı sonunda 25 bin dolara ulaşacak. Eğer 2018 yılının sonunda Bitcoin, 25 bin dolar gibi bir seviyeye çıkarsa daha da yukarıları zorlayabilir Ünlü bir Bitcoin yatırımcısı olan Tom Lee, Bitcoin’in değerinin 2022 yılı sonunda 125 bin dolara ulaşacağını tahmin ediyor.

Bitcoin – Uzun Vade

Peki, genel görünüm nedir? Şimdi, sizlere kripto para birimlerinin geleceği hakkındaki tahminlerimi aktarıyorum.

  • Merkez bankaları, sürekli para basmaya yönelik kısa vadeli planları ile kendi paralarını değersizleştirmeye devam ettikçe, bu Kripto Paraların avantajına olacaktır .
  • Fiat paraların (dolar, euro, Türk lirası ve sterlin gibi paralar) gerçek değeri sıfıra inince bu sistemi değiştirmek gerekecek 
  • Şu an markette, bakkalda, manavda ve daha birçok yerde kullandığımız nakit paralar yok olmaya devam edecek.
  • Altın ve Bitcoin, bir servet ölçüsü olarak kullanılma özelliğini sürdürecek .
  • Kripto paralar ise internet üzerinden yapılacak alışverişlerde yaygın olarak kullanılmaya başlanacak

Tüm bu aşamaların tek bir gecede mi veya teknoloji ilerledikçe aşama aşama gerçekleşeceğini ve kitlelerin daha kolay anlayıp kullanabileceğini kestirmek güçtür.Şu an bildiğimiz anlamdaki finansal sistemin baştan oluştuğu bir dönemdeyiz ve olaylar birkaç yıl içinde çok farklı bir biçimde gelişecek.

Blockchain teknolojisinde Fork konusunda bilgi sahibi olmak isterseniz, Kripto Para Dünyasında Fork konulu yazımızı okuyabilirsiniz .