Gündem Yaşam

Kredi Kartına Taksit Sınırlaması Hangi Ürünlerde?

Kredi kartı, taksit,taksit sınırlandırması

 Geçtiğimiz sene kredi kartına taksit sınırlaması hangi ürünlerde sorusu oldukça kafaları kurcalamıştı. Zira önceden taksitle kolayca aldığımız pek çok ürüne getirilen sınırlamalar nedeniyle satın alma planlarına sahip olanların işi biraz bozulmuştu. Ancak aradan geçen sürede bu sınırlamalar aynı kalmadılar ve bazı ürünlerde genişletilmiş taksitlendirme seçenekleriyle de karşılaşmak mümkün oldu.

Kredi kartında taksit sınırlamasında neler değişti?

Normalde, herhangi bir ürün alırken taksit sayısının 9’u aşamayacağına dair bir madde mevcuttu. Ancak bu maddede yapılan bazı değişiklikler nedeniyle kuyumculukta bu süre 4 aya kadar indirildi. Lakin beyaz eşyalar, eğitim-öğretim harcamaları ve mobilya gibi konularda taksit sınırı ise 9’dan 12’ye çıkarıldı. Dolayısıyla geri kalan ürünlerde hala 9 ay olsa da bazı gerekli olan ürünlerde daha uzun, lüks görülen ürünlerde ise daha kısa taksitlendirme uygulamaları bulmak mümkün. Elbette taksit yapılamayan ürünlerin kategorilerinde bir değişiklik yapılmadı. Bu nedenle hediye çeki, akaryakıt, gıda, yemek ve telekomünikasyon ürünlerinde maalesef taksit uygulamak hala mümkün değil. Ancak pek çok teknoloji marketinin kendi bulduğu çözümlerle kullanıcılara kredi tarzında taksitlendirmeler sunduğu da bir gerçek. Dolayısıyla aslında herkes bu yasanın çevresinden bir şekilde dolanmanın yolunu bulmuş.

Kredi çekimlerinde var olan sınırlandırmalardan da kısaca sizlere bahsedelim. Eskiden ihtiyaç ve taşıt kredilerini 60 ay olarak çekmek mümkündü. Ancak kötüye giden ekonomik durumun bankaların hesaplarını bozmaması için bu krediler de resmi olarak sınırlandırıldılar. Artık ihtiyaç kredilerinde en fazla 36 ay, taşıt kredilerinde ise 48 aylık ödeme planı oluşturulabiliyor. Konut kredisinde  ise 10 yıla varan standart prosedürlerde bir değişiklik yapılmadı.

İlerleyen zamanlarda daha fazla ürün için sınırlamaların değiştirilmesi veya bazı ürünlere serbestlik gelebilmesi mümkün görünüyor ancak şimdilik bunun yakın zamanda olacağını söylemek de zor. Bilhassa cari açığın kısıtlanması, tüketicileri para biriktirmeye sevk etmek gibi hususlar nedeniyle bol harcama yapılan pek çok kategoride sınırlamalar devam edecektir