Kişisel Gelişim Yaşam

Çok tembelim ne yapmalıyım?

Tembellik çözümü, Neden tembelim?

Herkesin aslında tembellik etme hakkı gibi bir hakkı bulunuyor. Zira günlük hayatın koşuşturmacasının peşinde devamlı olarak enerji harcamak, uzun vadede kesinlikle tükenmişlik sendromuna sebep oluyor ve bunun çarelerinden birisi de arada bir tembellik yaparak işlerden kendinizi soyutlamak. Fakat çok tembelim ne yapmalıyım?  sorusunu kendine soran ve devamlı olarak tembellik yapan kişiler de var. Tembellik hakkını fazla kullanmaktan şikayet ediyor ve bundan kurtulmak istiyorsanız, bazı önerilerimiz olacak.

Tembelim Diyorsanız Bunları Yapmaya Çalışın

Her şeyi Bir Sıraya Dizin

Aynı anda birden fazla işi hiç ara vermeden yapmaya çalışmak, o işleri erteleyip durmanız yani tembellik yapmanız ile sonuçlanacaktır. Bu nedenle her şeye tek seferde yetişmek ve zihninizi bununla meşgul etmek yerine, işlerinizi önem sırasına göre dizin ve bir işi yaparken ötekini aklınızdan tamamen çıkartın. Aksi taktirde işlerin yükü altında ezilmeniz ve hiçbir şey yapamamanız kaçınılmaz olacaktır.

Tembellik konusunda neler edebilirim?
Tembellik yaşam kalitenizi düşürür.

Dikkat Dağıtan Unsurları Ortadan Kaldırın

Çalıştığınız ortamda sizin dikkatinizi dağıtacak şeyleri kapatmalı veya o ortamdan çıkartmalısınız. Bunun yanında, herkesin dikkatini toplamasını sağlayacak bir şey vardır ve o şeyi bulmak da sizin elinizde. Kimisi yüksek sesle müzik çalarken dikkatini toplayabilirken, kimisi de tamamen sessiz bir ortamda çalışmayı tercih eder. En optimum ayarlamayı keşfetmeye bakın.

Eğer vaktimi nasıl daha üretken şekilde kullanabilirim diye soruyorsanız, bu konuda da size yardımcı olacak şu yazıya göz atmanızda fayda var  Nasıl Daha Üretken Olabilirim?


Motivasyon ve Ödüllendirme

Yapacağınız işin sonucunda elde edeceğiniz getiriyi düşünmek, bunun yanında o işten sonra kendinize vereceğiniz ufak ödülleri değerlendirmek, sizi çalışmaya itecektir. Zira tembellik yaparken genellikle hiçbir şey yapmadığımız için, karşılığında da bir sonuç elde edemiyoruz. Bir süre sonra da vaktimizi boşa geçirdiğimiz için pişmanlık hissediyoruz. Bunu engellemek için kendinize çok çalışmanın ödülünü vermeniz gerekiyor.

Kendinizi sürekli motive etmeye çalışın.

Sevmediğiniz İşi Yapmayın

Herkesin meslek seçerken en çok dikkat ettiği konunun para olduğu bir gerçek. Fakat para için seçilen bu meslekler maalesef bir süre sonra ruhsal olarak bizi baskılayabiliyor ve mutsuzluğa itiyor. Mutsuzluk ise maalesef hiçbir şey yapmama isteği ile sonuçlanıyor. Daha mütevazi bir gelir imkanına rağmen mutlu olacağınız işi seçmeyi unutmamalısınız.


Tembellik konusunda Uyarı

Tembelliği aştıktan sonra kendinize biraz motivasyon veya başarı ödülü vermeyi de unutmayın! Günümüzde en çok vaktimizi artık telefonlarla sosyal medyada     gezinerek, oyun oynayarak veya internette dolaşarak harcıyoruz. Tamamen bunlardan uzak kalmak çok zor olduğundan, zamanımızı yönetmesini bilmeliyiz.

Ders çalışma veya başarıya ulaşma konusunda sorun yaşıyorsanız, bu yazıyı mutlaka okumalısınız  Nasıl Daha İyi Ders Çalışılır? Nasıl Başarılı Olunur?

Vaktimizi kendimize yatırım yapacak şekilde kullanmalıyız. Örneğin bir kısmını yeni bir dil öğrenmek için ayırabiliriz. Bunun için  Yabancı Dil Öğreniminde Yardımcı Tavsiyeler adlı yazımı da okuyabilirsiniz.

Aşağıdaki dünyanın en iyi motivasyon konuşması denilebilecek, size hedeflerinize ulaşmanızda yardımcı olacak videoyu da mutlaka izleyin;