Kişisel Gelişim

Nasıl Daha Üretken Olabilirim?

üretken,üretkenlik-üretken olma

Üretkenlik, özellikle de işlerin her zaman daha yoğuna doğru gittiği ve insanların mesaiyi bir türlü bitiremedikleri günümüzde, rekabetin de etkisiyle, her geçen gün daha da önemli bir iş faktörü haline geliyor. Dolayısıyla hem bir şirkette çalışanlar hem de kendi işinin patronu olanlar, nasıl daha üretken olabilirim sorusunu kendileri veya çalışanları için sorabiliyorlar.

Üretken Olmanızda Yardımcı Olacak Alışkanlıklar

İşinizi Ölçmeye Başlayın

Eğer yaptığınız iş belli bir rutini takip ediyorsa ve tanımlanabilir zamanlara sahipse, bu işi ölçümleyerek  ilk adımı atmalısınız. Bir hizmet veya ürünü ne kadar zamanda ürettiğinizi veya üretmeniz gerektiğini tespit edin ve daha sonra işlerinizi bir zaman ölçüm uygulamasıyla ölçerek tamamlamaya başlayın. Böylelikle işinizi yaparken tembelliğin önüne geçebilir, işleri aksatmama motivasyonunuzu arttırabilirsiniz.

İşin Detayını Abartmayın
Detaycılık zaman zaman güzel bir şeydir ve işlerin ince noktalarının görülmesini sağlar. Ancak çok fazla detaycı olanlar ve her ufak detaya takılanlar, maalesef işin kendisini görmezden gelerek bu noktalara odaklanmaya başlarlar. Bu durum ise üretkenliğin en büyük düşmanlarından bir tanesidir. İşinizi yaparken makul bir kalite kontrol süreci oluşturun ve bunu sınırlandırın.


Sadece İşinizle İlgilenmeyin

Pek çok kadın ve erkek çalışan, maalesef sadece işiyle ilgileniyor ve eve gidince bile işini aklından çıkaramıyor . Bu durum ise bir süre sonra ayak sürüyerek işe gitmeye neden oluyor. Kendinizi böyle bir bıkkınlık içinde bulmamak için, iş dışı saatlerinizi verimli değerlendirin ve iş dışında şeylerle kendinizi meşgul edin. Aksi taktirde işe gittiğiniz zaman içinizden iş yapmak gelmeyeceği için vaktinizi öldürmeye başlayacaksınız.

nasil daha üretken olabilirim
Motive olmak üretkenliğinizi arttıracaktır.
Hedefleriniz Net Olmalı

Bir işi veya planı uygulamaya geçirirken, tam olarak ne sonuç istediğinizin farkında olun. Kervan yolda düzülür deseler de siz kendi rotanızı önceden planlayın  ve o sonuca doğru mesainizi harcayın. İşi yaparken bir yandan da düşünmeye çalışmak maalesef verimi öldüren etkenlerden bir tanesidir.

Üretken olmak için Yalnız Çalışın

Bazı işlerin ekip çalışması  olduğu ve illa ki ekip üyeleri gerektirdiği bir gerçek. Ancak bazı işlerde, işi tek başınıza halletmek çok daha verimli ve üretken olabiliyor. Bu tip işlerin ayrımını iyi yapın ve hem kendiniz hem de çalışanlarınız için iş tanımlarını mümkün mertebe daraltın. Aksi taktirde işten işte atlayan ve anlaşmak için vakit kaybeden insanlar olarak üretkenliğiniz azalacaktır.

Eğer plan yapıp uygulayamıyorsanız, kendinizi tembel hissediyorsanız size motivasyon verecek bu yazımıza bir göz atmalısınız. Tembelim ne yapabilirim?

 

2 yorum

Yorum için tıklayın

  • Teşekkürler. Bu yazı sayesinde Fransa’daki Machine Learning ve Data Mining master programımdaki ‘Calculability and Complexity Theory’ dersine çalışma bakış açım değişti ve program belirledim.

    • Çok güzel alanda master yapıyorsunuz Orhan bey, umarım derslerinizi aksatmadan bitirebilirsiniz 🙂 Zor bir matematik sınavları sizleri bekliyor 🙂