Kişisel Gelişim

Yabancı Dil Öğrenenlere Tavsiyeler

Dil öğrenirken ne yapılmalı? Yabancı Dil nasıl öğrenilir?

Merhaba, bildiğiniz gibi yabancı bir dil öğrenimi kimimiz için oldukça sıkıntılı bir süreçtir. Bizim motivasyonumuzu bozan bir çok sebep ve engel sayabilsek de, önemli olan ne ölçüde bunların üstesinden gelebildiğimizdir. Yurt dışına çıkma imkanınız olmayabilir. Öğrenme şevkinizi kaybetmiş de olabilirsiniz. Bu yazımda, benim de sürekli yapmaya çalıştığım rutin olabilecek, sizin için derlediğim pratik ve yararlı yöntemleri derledim.

Öncelikle şunu kendimize sormamız gerekmektedir : Ben bu dili gerçekten öğrenmek istiyor muyum? . İnsan istemedikten sonra zorla bir şey öğrenemez. Severek yaptığımız iş bize keyif katar, gelişme katettikçe de hevesimizin ve yetkinliğimizin de artmasına olanak sağlar.

Yabancı Dil Konusunda Püf Noktalar

Duolingo” ve “busuu.com” gibi hem internet hem de mobilden uygulama şeklinde ücretsiz olarak sıfırdan yabancı dil öğrenmemizi sağlayan çok kullanışlı platformları kullanabilirsiniz.

youtubeYoutube kanallarını kullanarak hem kelime dağarcığımızı hem de telaffuzumuzu güçlendirebiliriz. Örnek olarak verebileceklerim; İngilizce için : “engVids (Learn english with Adam)” ,”TED“, “TEDxTalks“, “The Economist“, “Learn English with Papa (British aksanı kazanmak için birebir)” sayılabilir.

Fransızca için ise “Learn French with Vincent“, “Podcast français facile“, “Learn French with Alexa” verilebilir. Almanca için ise “Get Germanized” takip ettiklerim arasındadır.Sadece dil öğrenirken değil, kendi hayatımızda ileriye dönük hedeflerimize ulaşmak adına, kendimizi motive etmemiz gerekir. Yine Youtube’da yer alan “Brian Tracy” kanalı sayesinde hem iş hayatında hem de günlük yaşantımızda bizi geliştirecek ve motive edecek yöntemleri öğrenmekle kalmayıp, İngilizce olarak dinlediğimiz için de bir yandan da İngilizce Listening kabiliyetimiz gelişecektir.

Yabancı Dil Konusunda Tavsiyeler

 Not defteri oluşturabilirsiniz. Bu sanal not araçları, sevdiğiniz bir ajanda, kenarda duran kapağı güzel bir defter olabilir. Kendi dilimiz olan Türkçe’de bile kullanmadığımız veya bilmediğimiz kelimeler var ise, yabancı bir dil öğrenirken de karşımıza ne kadar kelime çıkar bir düşünün. Yeni öğrendiklerinizi bu yere kaydedin. Otobüste yolda giderken bile açıp bir iki göz atabilirseniz hatırlamanız da kolay olur.

Dünya gündemini takip etmeyi seviyorsanız aynı anda yabancı dilimiz de neden gelişmesin ki ?. İngilizce için “Reuters” haber sitesi ve mobil haber uygulaması, Fransızca için ise Le Monde haber sitesi ve mobil haber uygulaması benim de kullandıklarım arasında. Unutmayın ki, burada kullanılan kelimelerin hepsini bilmemiz tabii ki zor. İndirdiğiniz sözlüklerde anlamlarına baktığınız kelimeleri kaydedin. Bunlara ek olarak BBC Radio News veya TuneIn’den Fox News gibi farklı radyo haber kanallarını da dinleyerek, trafikte boşa geçen zamanlarımızı değerlendirebiliriz.

Üniversite öğrencisiyseniz arkadaşlarınız arasında, iş yerindeyseniz yakın çevrenizle ayrı bir Whatsapp  dil gurubu  kurabilirsiniz. Türkçe kullanmayı yasaklayıp, gurupta yanlışta olsa yazmaya, yazmıyorsanız da yazılanları okumaya gayret etmelisiniz. Samimi çevrenizle veya yeni bir yabancı arkadaş ile bunu eğlenceli ve öğretici hale getirebilirsiniz 🙂

Kendinize Güvenin ve Deneyin

Her zaman klasik olarak söylenen ama yapmadığımız olay, yanlış yapmaktan korkmamak. Şimdi konuşmaya çalışmazsam başka ne zaman konuşacağım ki ?  diye kendinizi sorgulamalısınız. Öğrenmekten korkmamalıyız. İnternet imkanının bir tık kadar yakın olduğu günümüz teknolojisinde bilmediklerimizi anında öğrenebiliriz.

YABANCI DİL GELİŞTİRME İNGİLİZCE ALMANCA FRANSIZCA

Denemeler yapın. Başka kimse yoksa bile kendinizle öğrendiğiniz dilde konuşun. Telaffuzunuzu güçlendirin. Yurt dışına gitmiş ama iyi konuşamayanlar olduğu gibi, hiç başka ülkeye gitmediği halde fark yaratacak düzeyde konuşabilen insanların olması,  kişinin kendini ne ölçüde geliştirmek istediğiyle alakalı durumdur.

Öğrendiğiniz dilin ülkelerindeki sanatçılardan, sizin tarzınıza uyanı belirleyin ve şarkılarını dinleyin. Sözlerinin Türkçe karşılıklarını anlayarak dinledikçe, yeni kelimelerin hafızanızda kalıcı olması daha kolay olacaktır.

Bahane üretmemeliyiz. Hepimiz ya iş hayatındaki tempoya ayak uyduruyoruz veya yoğun geçen projeler, ödevler ve günlük işler arasında kayboluyoruz. Vaktimizi iyi değerlendirmesini bilmeli, kendimize yatırım yapmalıyız. Çok fazla yatmak yerine birazcık geç yatabiliriz veya kalkabiliriz. Hep müzik dinlemek yerine biraz da dil için yukarıda saydıklarımızı yapabiliriz. Zaman Yönetimi‘ ni iyi yapabiliyorsak, her şeye yetecek vaktimiz elbet olur. Öncelik sırasını yapıp, hedeflerimize öyle yön vermeliyiz.

Eğer bir şeyler yapmak istiyor ama tembellik yüzünden yapamıyorsanız, Tembellik konusunda ne yapabilirim? başlıklı yazıya göz atabilirsiniz.

Tüm bu maddeleri bir kenara koyarsak, ne öğreniyorsak öğrenelim, güzel Türkçe’mizi de bozmamalıyız. Plaza ağzının yoğun olarak kullanıldığı günümüzde, İngilizce konuşurken düzgün İngilizce konuşmaya gayret etmeli, Türkçe konuşuyorken de düzgün Türkçe konuşmaya gayret etmeliyiz.