Kültür Gezi

Balgam Taşı (Oniks Taşı) Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Balgam taşı nedir- Oniks taşı nedir ? Siyah

Balgam taşı (Oniks Taşı) nedir?

Ülkemizde birçok farklı isimle bilinen doğal taşlardan biridir. İnsanlar arasında pozitif enerji yaydığı bilinen bu taş her ne kadar bilimsel olarak bu özelliğini kanıtlayamamış olsa bile birçok kişi bu taşı kullanarak faydalarının olduğunu belirtmektedir. Balgam taşı, halk arasında Ayrılık Taşı, Hacıbektaş Taşı gibi farklı isimlerde anılmaktadır. En yaygın adı ile balgam taşı olarak bilinmesinin nedeni ise görüntüsünün mavi ve parlak bir taş olmasıdır. Balgam taşına insanların ermiş olduğu değerden dolayı bu taşın maddi değeri de zamanla yükselmiştir. Özellikle el yapımı değil doğal bir taş olmasına bağlı olarak insanların gösterdiği rağbette artmaktadır.Balgam taşının görüntüsü normal bir taş gibi değildir. Estetik olarak mükemmel bir görüntüye sahiptir. Bu görüntü erkeklerden daha çok bayanlardan bu taşa özen göstermektedir. Balgam taşı, evlerde genellikle süs eşyası olarak kullanılır. Enerji yaydığına inanan insanlar ise yatak odasında başköşelerine koyarak bu şekilde bu taştan faydalanmaktadırlar. Şimdi birlikte balgam taşının özelliklerine bir göz atalım.

Balgam Taşı, Oniks Taşı
Balgam Taşı- Damarlı Çizgili

Balgam taşının ne gibi özellikleri ve yararları vardır?

  • Balgam taşının en tanınmış ve bilinen bir özelliği nazara karşı bir koruma sağlamasıdır. İnsanlarda çok korkulan bu durum için bazen balgam taşından yapılmış kolyeler insanlar tarafından hem aksesuar hem de korunma amacı ile kullanılır.
  • Balgam taşı, ortama yaymış olduğu pozitif enerjiyle ortamda oluşan kaygıyı ve negatifliği bastırmadığına inanılmaktadır. Ülkemizde de bunun için evlerde hem süs hem de bu amaç ile kullanılmaktadır. Sizler de evinizde bu taşı ortamın iyileşmesi açısından süs eşyası gibi kullanabilirsiniz.
  • Evlilik ilişkilerinde de bu taşın olumlu etkilerinin olduğu halk arasında bilinmektedir. Buna bağlı olarak bazı çiftler ilişkilerinin iyileşmesi açısından odada bu taştan bulundurmaktadır. 
  • Son olarak önemli bir özelliği ise insanlarda stresli durumların oluşturduğu olumsuzlukların arması durumunda bu taş olumlu etkiler göstermektedir. Stresi üzerinizden alarak stresinizi kolayca atmanızı sağlayarak daha da rahatlamanızı sağlayacaktır.

Balgam taşı, küçük küçük yapılarda da bulunabilmektedir. Çakıl taşları gibi küçük bir yapısı olsa bile bazen avuç içine sığmayacak kadar büyük taşlar da bulunabilmektedir. Çoğu zaman mavi renkte olsa bile bazen de beyaz ve gri renklerin karışımından da oluşabilmektedir. Bazı ülkelerde balgam taşı, evli çiftler evliliklerinin 7. yılında birbirine hediye olarak almaktadırlar. Bu şekilde evlilik ilişkilerinin çok daha iyileşeceğini düşünmektedirler.

Eğer sizler de balgam taşını (oniks taşı) temin etmek isterseniz mutlaka orijinal olanlarını bulmaya çalışın. Her ne kadar aşırı pahalı bir taş olmasa bile temin edilmesi zor olduğu için taşın sahte olanları ülkemizde piyasaya sürülmektedir. Bu nedenle sizler de tam olarak araştırdıktan sonra gerek internet sitelerinden gerekse doğal taş satan iş yerlerinden bu taşı temin edebilirsiniz.