Kültür Gezi

Kahve hakkında bilmediğiniz 9 şey

Kahve konusunda yeni bilgiler

Kahve, dünyadaki en yaygın ve popüler içeceklerden biridir, ama bu siyah içecek hakkında gerçekten ne biliyorsunuz? Bu bilgiler ile sohbet sırasında arkadaşlarınızı hayrete düşürebilirsiniz.

İşte Kahve Hakkında Bilmediğiniz 9 Bilgi

İlk olarak bir İsveçli botanikçi tarafından tarif edilmiştir

Kahve tropikal bir bitki olmasına rağmen, Coffea cinsi ilk olarak 18. yüzyılda İsveçli botanikçi Carl Linnaeus tarafından tanımlanmış ve adlandırılmıştır. Coffea Arabica türü de ilk kez 1753’ten itibaren Plantarum Türleri kitabında Carl Linnaeus tarafından tanımlanmış ve isimlendirilmiştir. Günümüzün en önemli ikinci kahve türü olan Coffea Robusta, yüz yıldan fazla bir süre sonra ,1897’de keşfedilmiştir.

Dünyanın en büyük ikinci borsa emtiası (alınıp satılan şey)

Kahve, dünyanın her yerinden satın alabileceğiniz dünyanın en yaygın içeceklerinden biri. 2017 yılında, çoğu Brezilya, Vietnam, Kolombiya ve Endonezya’daki Uluslararası Kahve Örgütü’ne göre yaklaşık 10 milyon ton kahve üretildi. Kahve, ağırlıklı olarak gelişmekte olan ülkelerde üretildiğinden ve çoğunlukla gelişmiş ülkelerde tüketildiğinden, çok büyük bir küresel ticaret söz konusudur. Kahve petrolden sonra en çok işlem gören maldır.

En pahalı çekirdeği kedi dışkısından elde ediliyor

Kopi Luwak, dünyanın en pahalı kahvesinin adıdır. Kilo başına 1000 dolardan fazlaya mal olabilen kahve, Asya hurması misali Sumatra’da vahşi bir kedinin sindirim sisteminden geçen çekirdeklerden yapılır. Kedinin sindirim sisteminde meydana gelen fermantasyon, çekirdeğe çok özel ve aranan bir karakter verdiğine inanılır, dolayısıyla yüksek fiyattır.

Kafein doğal bir pestisittir (haşere ilacı)

Kafein, kahve ağacının yapraklarında ve meyvelerinde bulunur ve otçullara karşı doğal bir savunma işlevi görür. Yani, kafein kahve bitkisini böcekler tarafından yenilmekten ve haşere istilasından korur. Görünüşe göre, savunma insanlara karşı çok iyi çalışmıyor.Kahve konusunda yeni bilgiler
Kahve metabolizmanızı hızlandırır.

Robusta kahvesi daha uyanık hissetmenizi sağlar

Robusta ve Arabica kahveleri, ticari olarak en önemli iki türüdür. Eğer sizi daha fazla uyaran bir demleme arıyorsanız, Robusta‘yı seçmelisiniz, çünkü Arabica çekirdeğinden yapılan kahveden %50-60 daha fazla kafein içermektedir. Bu aynı zamanda Robusta ağaçlarının neden hastalıklara ve parazitlere daha dirençli olduğunu açıklamaktadır, çünkü kafein doğal bir bitki koruma maddesidir. Ancak tadıyla ilgili olarak, Arabica çekirdeğinden yapılan kahvenin üstün kalitede olduğu kabul edilir. Robusta kahvesinde daha yüksek kafein içeriği daha acı hale getirir. Arabica kahvesi daha az acıdır ve yerel yetiştirme koşullarını yansıtan daha çeşitli lezzetlere sahiptir.

En çok tüketilen psikoaktif ilaç

Tıbbi olarak kafein, merkezi sinir sistemi uyarıcısı olarak sınıflandırılmaktadır. Aynı zamanda dünyada en çok tüketilen psikoaktif ilaçtır. ABD’de 2014’te yetişkinlerin %85’i her gün (kahve, çay, kola veya diğer kafein içeren içecekler) kafein tüketmiştir. Doz aşımı, huzursuzluk, anksiyete, heyecan, uykusuzluk, sindirim bozukluğu, kas seğirmesi, düzensiz veya hızlı kalp atışı ve hatta ölüme neden olabilir. 25-100 bardak kahve arasında, çekirdek türüne, demleme yöntemine vb. bağlı olarak, ölümcül dozda kafein bulunur.

Normal tüketim sağlık yararına olabilir

Kafein hep kötü değildir. Bilimsel araştırmalar, kahveyi orta derecede tüketmeyi, karaciğer hastalığı önleme, artan atletik dayanıklılık, gelişmiş bilişsel işlev ve düşük tip diyabet riski gibi çeşitli sağlık yararlarına bağlamıştır. Amerikan Epidemiyoloji Dergisi’nde yayınlanan bir meta-analiz, günde 4 fincan içen insanların, içmeyenlere göre %16 daha düşük bir ölüm riskine (tüm sebeplerden) sahip olduğunu buldu. Bu bulgular, günlük fincan sayınızdan hiç endişe duymadan güvenle keyif almaya devam edebileceğinizi gösteriyor!

Tarih boyunca  yasaklamaya yönelik beş girişim

Beş şehir veya ülke tarih boyunca kahveye yasaklamaya çalıştı: 1511’de Mekke, 1615’te Venedik, 1623’te Konstantinopolis, 1746’da İsveç ve 1777’de Prusya. Neyse ki bizim için hiçbir yasak çok uzun sürmedi. Bugün neredeyse her yerde tüketiliyor. İtalyan ve Türk kültürlerine sıkıca bağlıyken, tüketimi ise aslında İskandinav ülkelerinde (Finlandiya, Norveç, İzlanda ve Danimarka) en yüksektir.

En iyi buzdolabında saklanır

Çekirdek kavrulduktan ve öğütüldükten sonra havaya, neme, ısıya ve ışığa karşı çok hassastır ve hızla bozulmaya başlar. Bu nedenle, küçük gruplar halinde alınması ve buzdolabında olduğu gibi karanlık ve serin bir yerde saklanılması tavsiye edilir. Çekirdekler bile donabilir.