Sağlık

Cilt Yağlanmasını Engellemek İçin Ne Yapılmalı?

Cilt Yağlanması Sorunu İçin Ne Yapabilirim?

İşte Cilt Yağlanmanızı Engelleyecek Şeyler

Yüzünüzü sık sık yıkamalısınız

Eğer cildinizde fazlasıyla yağlanma oluşuyorsa, bu demek oluyor ki cilt temizliğine daha fazla önem göstermelisiniz. Cildinizi düzenli ve gerektiği kadar yıkamalısınız. Bu sayede onu ölü hücreler ve yağlı tabaka sorunundan kurtarabilirsiniz. Ama gereğinden fazla yıkarsanız, bu da cildiniz için ters bir etki yaratır ve yağlanmayı arttırabilir. Günde iki defa, bir sabah birde akşam olacak şekilde yüz temizliğinizi yapmanız, yani yıkamanız sizin için en sağlıklı yol olacaktır.

Kullanacağınız temizleyici ürünlerini seçerken cildiniz kurutmamasına, yağlı cilt tipi için uygun olmasına, asidik sabun yani pH değeri düşük olan sabunları yada temizleme jellerini kullanmaya özen göstermelisiniz. Sizin cildiniz için en uygun olanı ise meyve asidi içeren temizleme ürünleri olacaktır. Sonra ise tonik kullanabilirsiniz.

Durulama işlemi sırasında ılık su kullanmak da önemli bir nokta. Makyajınızı temizlemeden kesinlikle uyumamalısınız. Bir diğer önemli nokta ise yastık kılıfınızı çok sık değiştirmenizin, cildinizi korumak adına faydasıdır.

Kozmetik ürün seçerken dikkatli olun

Yağ bazlı olan ürünler cildinizin daha fazla yağlanmasına sebep olacaktır. Bu yüzden su bazlı ve daha hafif nemlendirici etkisi olan ürünleri tercih etmelisiniz. Cildinize peeling yapabilirsiniz fakat pütürlü olmamasına özen göstermelisiniz.

Yalnızca parlama nedeniyle sorun yaşıyorsanız matlaştırıcı ürünleri kullanabilirsiniz. Eğer siyah nokta sorununuz varsa, cildinize uygun, içeriğinde tahriş etmeyecek derecede salisilik asit bulunduran ürünler, sizin için uygun olacaktır.


Beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirin

Cildinizde yağlanmayı tetikleyecek özelliklere sahip besinlerden  ve hazır gıda tüketiminden kaçınmalısınız. Fazla tuz tüketimi ve şeker yağlanmayı arttıracaktır. Bunun yerine taze sebze ve meyve tüketmek, sizin için çok daha fazla fayda sağlayacaktır. Su tüketiminizi arttırmanızda da büyük fayda var. 

Stresle başa çıkmayı öğrenin

Stresli geçen dönemlerde cilt problemleri ve ciltteki yağ üretimi artmaktadır. Az stres güzel bir cilt demektir. Stresinizi yenmenin bir yolunu bulmalısınız. Özellikle düzenli egzersiz ve çeşitli spor dalları strese iyi gelecek yöntemlerdir.

Kendinize sürekli kızıp, yapmak istediklerinizi başaramamak konusunda tembel kalıyorsanız , Tembellikten kurtulma hakkındaki yazımızı okuyabilirsiniz.