Gündem Sağlık

Şarbon Tedavi Edilebilir Mi? Aşısı Var Mı?

Şarbon hastalığı- Aşısı var mı- Tedavi yöntemleri

Şarbon Nasıl Tedavi Edilir?

Şarbon Hastalığının tedavisinde tercih edilen yol antibiyotiktir. Antibiyotiklerin amacı enfeksiyonu yok etmek ve komplikasyonları ve ölümleri önlemektir. Pek çok antibiyotik B. anthracis ‘e karşı etkilidir ve aşağıdakileri içerir:

  • Doksisiklin
  • Penisilin
  • Amoksisilin
  • Ampisilin
  • Siprofloksasin
  • Levofloksasin
  • Gatifloksasin
  • Kloramfenikol

Ciddi hastalara i.v. yoluyla ( intravenöz tedavi direk kan yolu ile ) ilaç verilebilir. Tedavi birkaç hafta devam edebilir. Şarbona maruz kalan kişilere genellikle 60 gün boyunca alınacak koruyucu antibiyotik verilebilir.

Şarbon’un Prognozu Nedir?

Erken tedavi edilirse, deri şarbonu olan kişiler iyileşir. Orofaringeal veya intestinal şarbonu olanlar daha az olumlu sonuç verir ve inhalasyon şarbonu olan hastalar en kötü sonuçlara sahiptir. 2001 sonbaharında şarbon hastalarının yaklaşık yarısı şarbondan öldü.Deri şarbonu  tedavi edilmeyenlerin % 80′ i iyileşir. Tedavi edilirse ilaç verilebilir ve eve gönderilebilir. Hastalığın bulaştığı bölgede  kalıcı bir yuvarlak izler veya delikler  kalabilir. Diğerleri için inhalasyon, meningeal veya septikemik şarbon ile hastaneye yatış gereklidir.

Nasıl Önleyebiliriz?

Bir aşısı vardır, ancak normal vatandaşlar için kullanıma için hazır değildir. Laboratuvar çalışanları ve bazı askeri personel gibi şarbon ile temas etmesi beklenen kişilere uygulanır. 18 aydan fazla bir dizi beş bağışıklamadan oluşur. Ardından, özellikle, şarbon içeren hayvanlara veya hayvansal ürünlere maruz kalanlara, her yıl verilecek bir güçlendirici daha bulunmaktadır. Bir deri testi, aşının aktif olup olmadığını belirleyebilir.

Şüpheli bir biyoterörist saldırısından sonra havada salınan B. anthracis sporlarından kaynaklanan enfeksiyonu önlemek için doktorunuz 60 gün boyunca siprofloksasin veya doksisiklin reçete edebilir. Aşı ayrıca şüpheli maruz kalma olayında başka bir önleyici tedbir olarak da uygulanabilir. Laboratuvar testlerinden hangisinin etkili olduğunu gösteren diğer antibiyotikler kullanılabilir.

Şarbon konusunda daha detaylı bilgi için tıklayınız.

Dikkat sadece doktor tarafından reçete ile yazılan ilaçlar kullanılmalıdır reçetesiz ilaç kullanmak ölümcül sonuçlar doğurabilir.