Sağlık

Şeker ‘in Size Kilo Aldırmasındaki 4 Ana Neden

Şeker zararlı mı ? Kilo aldırır mı ? Bağımlı eder mi ?

Kokain kadar bağımlı yapması

Hatta kokainden bile daha bağımlı edebilir. Etkilenenler için bunun nasıl bir sorun olabileceğini hayal etmek oldukça basit. Şeker gibi yararlı etkisi olmayan ama bağımlılık yapan bir madde çok sinsi olabilir.

Şekerin sağlık problemlerinizin sorumlusu olduğunu düşünmeden yemeye devam edersiniz, beyniniz size yemeniz için daha da cesaretlendirecektir. Şeker tüketiminin kötü etkileri, günlük sürekli alımlarla daha da artar. Şekeri tükettiğinizde, dopamin hormonunuz serbest bırakılır ve tatmin olursunuz. İnsülin hormonunuz kandaki şekeri temizledikten sonra, tekrar “” olursunuz, ancak yaşanan açlık tipik olarak daha fazla şeker için duyulan bir özlemdir.

Tok hissetmenizi engellemesi

Belki de şekerin bazı çevrelerde “Beyaz Şeytan” olarak adlandırılmasının nedeni, sinsi olmasından kaynaklanmaktadır. Fruktoz şekeri içeren yiyecekleri tükettiğinizde, normalde beyninize gönderilen sinyaller, artık şeker tarafından tamamen bastırılır. Bu, insanların gereğinden fazla yemesine neden olur.

Yakın zamanda yapılan bir çalışmada, araştırmacılar, glikozun beyne doymuş hissi vermesine rağmen, fruktozun beynin halen doymadığını hissetmesine neden olduğunu gösterdi. Kalori ve diğer her şey aynı olsa da.

Beyninizi daha çok yemeniz için kandırır

Şekerin, yemek sırasında çok yemenizi sağlaması sizin için sorun olmasa bile, yeme sıklığınızı artırması sorun olabilir.İçimizde leptin denen bir hormon var. Leptin, beyne yeterli yağ depoladığınızı söylemekten sorumludur, bunun sonucunda beyin, açlık hissini ortadan kaldırır ve metabolizmayı arttırır. (Metabolizmanızı hızlandırmak adına Kahve mükemmel bir yoldur.  Kahve hakkında bilmediğiniz 9 şey adlı yazımı okuyarak yeni şeyler de öğrenebilirsiniz.) Fruktoz, beyni leptine dirençli yapar, artık yağ rezervlerini doldurduğunuzu görmez, bu yüzden yemeye devam edersiniz ve metabolizmanız enerji tasarrufu için yavaşlar. Aşırı şeker tüketiminin neden olduğu bu leptin direnci, daha fazla şeker için aç hissetmenize dolayısıyla daha çok yemek istemenize neden olur.

İnsülin Direnci

Rafine edilmiş fruktoz kan dolaşımına girdiğinde en büyük insülin seviyesine ulaşılmasına neden olur. İnsülinin görevi, karbonhidratlardan dönüştürülmüş olan glikozu kan dolaşımından temizlemektir.

Glikoz seviyesi çok yükselirse, zehirli hale gelebilir bu yüzden insülin önemlidir. Aşırı şeker tüketimi, işin yapılması için vücudun daha fazla insüline ihtiyaç duymasına neden olur. Çünkü insulin, glikozu yağ olarak depolar. Fakat çok şeker tüketirseniz, yağ makinesi gibi çalışan insulinleri de arttırdığınızdan kilo alırsınız. Hatta bir noktaya gelince artık 2.tip diyabet hastası bile olabilirsiniz!