Teknoloji

Deepweb Nedir?

Deepweb nedşr? Tehlikeli midir?

Deepweb son zamanlarda sıkça gündeme gelen bir konudur. Peki bu Deepweb nedir? Neden herkesin ilgisini çekiyor? Deepweb , takipten kurtulmak için oluşturulmuş bir çeşit ağ olarak tanımlanabilir. Bu ağda işler diğerlerine göre biraz daha karışık işlemektedir.

Deepweb ‘i Nasıl Anlatabiliriz?

Görsel olarak sürekli buzdağına benzetilir. Bunun nedeni ise internet dünyasının görünmeyen ve esas büyük kısmının, buzdağının altı olan Deepweb olmasıdır.

Deepweb adresleri ve tarayıcılar

Deepweb adresleri, normal internet ağının adresleri ile aynı mantıkla çalışmamaktadır. Yani bu adreslerin uzantıları com, net, org veya gov değildir ve sürekli değişen adres isimleri almaktadır. Bu adreslere Mozilla, Chrome, Safari vb. tarayıcılardan giriş yapılamamaktadır. Eğer denenirse bu girilen adresin bulunamadığı görülüyor.

Arama motorları tarafından taranmıyor

google Google Deepweb’i taramıyor. Onun yerine sürekli değişen bir takım listeler mevcut. Zaten var olma amacı herkesin ulaşması istenmeyen sitelerin bazı kişilere bu erişim ile açılması.

Deepweb bir çok yasadışı işlerin yapıldığı ağdır.

Deepweb’te ne vardır?

Deepweb kısaca yaşanılan şehirdeki adım bile atmaktan çekinilen semtlere benzetilebilir. İnternet aleminde adım bile atmak istenilmeyen bir semttir. Devletlerin eriştiği internet ağına alternatif olarak doğmuştur. Bir çok illegal yapı da burada vardır. Bu illegal yapıların bazıları Anonymous, uyuşturucu satıcıları, kiralik katil, sahte pasaport düzenleyiciler vb. olarak sıralanabilir.

Deepweb’te yararlı içerikler de var mı?

Araştırmacılar için yararlı içerikler de vardır. Bazı devletlerin dökümanları, komplo teorileri gibi. Ayrıca bir çok müzik ve kitap da  ücretsiz (korsan) olarak indirilebilir.

Deepweb’e tehlikeli diyebilir miyiz?

 Özellikle Deepweb’teyken indirme yapmak büyük bir tehlike oluşturabilir. Bunun sonucunda ne tür virüslere denk geleceğiniz bile belli değildir. Bunlar sıradan reklam yazılımları olmayacağı için antivirüs programları da etkisiz kalmaktadır.  Sonuç olarak

Eğer yabancı diliniz çok iyi değilse ve çok önemli bir bilgi aranılmıyorsa uzak durulması gerekilen bir ortamdır. Bu ortamdaki yapılan işlemlerin hukuki anlamda kişiyi zor duruma sokma olasılığı da unutulmamalıdır.