Gündem Yaşam

Emlak Almak İçin En Doğru Zaman

emlak sektöründe satınalma için en uygun zaman dilimi

Günümüzde gerek yatırım gerekse yüksek kiralar insanları emlak sektörüne yönlendirmiştir . Özelikle son yıllarda ev sahibi olanların sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Eskiden ev almak lüks iken şimdilerde ise uygun kredi seçenekleri ile bankaların kira öder gibi taksit yapması ‘ kira ödeyeceğime kendi evimin kredisini öderim ‘ mantığını da doğurmuştur. Bir  yada birden fazla ev alıp yatırım amaçlı kullanmak, özelikle iş yoğunluğu olan büyük şehirlerde evini kiraya vermek ,gelir açısından cazip hale gelmiştir.

Peki emlak almak için doğru zaman ne zamandır?

Emlak piyasasında ki en hareketli dönem ilkbahar ve yaz mevsimidir. Baharın gelmesi ile birlikte emlak piyasasında canlılık başlar. Bunun birden fazla sebebi vardır bunlardan birkaçına değinecek olursak ,kış mevsiminde  taşınmanın zor olması, okulların kapanması , memurların tayin istemesi veya yazlık alma planlarının devreye girmesi diye yorumlanabilir.Kış ayında taşınmak bir yana satın alınan veya satılacak olan evin de tadilat, bakım ve onarımının yaz mevsimine göre daha zor olması söz konusu. Tabi bu durum bölgelere göre değişiklikte göstermektedir. Örneğin Antalya da yazın taşınmak daha güçtür nedeni tabi ki aşırı sıcaklar.

emlak almak için en doğru zaman nedir
Ev satın almak iyi bir yatırım aracıdır.

Emlak canlılığının arttığı bu mevsimlerde ev almak doğru bir karar olmayabilir. Neden mi çünkü konutların fazla olması müşterilerinde fazla olması demektir. Haliyle bir rekabet ortamı doğmaktadır. Evini satmak isteyenler özelikle bahar ve yazı bekleyip satılığa çıkartırlar. Böylelikle kışın satacağı fiyatın üzerinde bir fiyata bu canlı piyasa ortamında satabilir. Yani hem olumlu hem olumsuz bir durum söz konusudur.

Herkesin emlak almak istediği bir dönemde emlak almak rekabet gerektireceği için indirimin olmaması yaz mevsiminde alınan evin  kış mevsimine göre daha pahalı olmasına yol açar. Özelikle yazlık yerlerdeki konutlar kış mevsiminde uygun iken ilkbahar ve yaz mevsiminde fiyatlarında ciddi anlamda artışı gösterir .

Bu nedenlerden dolayı kış mevsiminde tabi ki konut almak daha avantajlıdır . Bu mevsimde satışa çıkan konutların büyük çoğunluğu acil  yada ihtiyaçtan satılık olacağı için fiyatları daha düşük olabilir. Ancak olumlu yanının yanında olumsuz yanları da vardır.

Kışın yeni bina yapımı ve satımı az olacağı için satışlar genelde elde kalmış yada kullanılan konutlar üzerinden olabilir.  Hal böyle iken bu mevsimde satılan konutların çoğunluğu tadilat gerektirebilir ve ek masrafları ile avantajdan çok dezavantaja dönüşebilir . O yüzden konut alırken iyice gezip değerlendirmek gerek.

Konut alımlarında en doğru bir diğer zaman ise  kredi ile alınacak ise  faizlerin düşük olduğu dönemdir. Düşük faizle alınan konutta iyi bir zamanlamadır.