Yaşam

Nasıl Arkeolog Olunur? İş İmkanı Nasıl?

arkeolog nasıl olurum?

Arkeolog mesleğini tanımlayacak olursak, geçmişe yönelik çalışmalar yapan, tarihi eserlerin bulunmasında ve incelenmesinde yer alan, tarihi günümüze taşıyan araştırmacı ve eğitimci bir meslektir.

Arkeolog Nasıl Olunur?

Türkiye ‘de pek tutkunu olan olmasa da dünya çapında oldukça saygı gören bir meslektir. Bundan dolayı taliplisi de çoktur. Bu meslek için diğerlerinde olduğu gibi ya alaylı (bir meslek için gereken okul eğitimini görmeden kendini yetiştirmiş kimse) ya da mektepli olmalıdır.

Ülkemizde bazı üniversitelerde 4 yıllık arkeoloji bölümleri bulunmaktadır. Bunun yanında tarih vb. sosyal bilimlerden mezun olanlarda kendilerini bu meslekte geliştirebilmektedirler.

Bu meslek dalı oldukça dikkatli olunması gerekilen bir meslektir. Kolay kolay öğrenilemeyen, öğrenildiğinde ise asla hataya yer bırakmayan bir meslektir. Çünkü zaman harcanan ürünler tarihi ürünlerdir ve buna bağlı olarak hem maddi hem de manevi değerleri yüksek olan ürünlerdir.

Bu işi dışarıdan öğrenmek için oldukça uzun bir süre bu işi iyi bilen bir arkeologun yanında durmak ve onun her dediğini kapmak gerekecektir. Bu sayede istenilen seviyeye çok rahat çıkabilirsiniz.Ülkemizde pek fazla çalışma alanı olan bir meslek dalı değildir. Özellikle tarihe pek değer verilmeyen ve araştırılmasında çalışmanın oldukça zor olduğu için pek fazla ihtiyaç duyulduğu söylenemez.

Genel anlamda devlet memuru olarak Kültür Bakanlığı bünyesinde çalışmak durumunda kalabilir veya Vakıflar kapsamı içerisinde çalışma yapabilirsiniz.